Choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rak są możliwymi długoterminowymi konsekwencjami palenia papierosów. Nie są rzadkie, ale rozwijają się powoli. Z tego powodu, palacze często zbyt długo czują się bezpiecznie. Zdają sobie sprawę, że palenie jest niebezpieczne, ale z jakiegoś powodu, uważają, że im nie szkodzi. Jest to zdecydowanie błędne myślenie – skutki palenia papierosów, mają ogromny wpływ na zdrowie i organizm człowieka.
Ostre zatrucie
Nikotyna to silna trucizna. Ilości wchłaniane przez organizm podczas palenia są na ogół szkodliwe. Z reguły jednak nie wystarczają one w przypadku ostrego zatrucia zagrażającego życiu. Jednak połknięcie lub spożycie tytoniu może być śmiertelne.
Szczególnie narażone są małe dzieci, ponieważ wystarczy im jeden papieros. Oznaki ostrego zatrucia to nudności, ból głowy, pocenie się, zawroty głowy, biegunka i pobudzenie. Śmierć następuje z powodu porażenia oddechowego lub zatrzymania akcji serca.
Przyspieszone starzenie
Palenie papierosów powoduje obciążenie organizmu substancjami smolistymi, które znacznie przyspieszają proces starzenia. Skóra palacza szybciej traci jędrność i elastyczność, staje się pomarszczona i wiotka. Żółte zęby i odbarwione opuszki palców również sprawiają, że palacz wygląda na starszego niż jest. Przyspieszony proces starzenia oznacza krótszą długość życia. Ponad połowa regularnych palaczy umiera przedwcześnie.
Choroby układu krążenia
Palenie uszkadza naczynia krwionośne i powoduje zwapnienie tętnic. Ponadto zawartość tlenu we krwi spada, a dopływ krwi do wszystkich narządów jest utrudniony. Długotrwałe palenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Możliwymi konsekwencjami są udary, zaburzenia krążenia w rękach i nogach lub zawał serca. Ryzyko zawału serca jest około dwa razy większe u palaczy niż u osób niepalących.
Cukrzyca
Palenie ma również negatywny wpływ na metabolizm cukru. Istnieją dowody na to, że palenie zmniejsza wrażliwość komórek na insulinę. Udowodniono, że prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 u palaczy jest dwukrotnie większe niż u osób niepalących. Zwiększa to również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i niewydolności nerek.
Choroby płuc
Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. W zależności od ilości wypalanych papierosów dziennie, palacze są od 20 do 30 razy bardziej narażeni na raka płuc niż osoby niepalące Ryzyko jest szczególnie wysokie u osób, które rozpoczęły palenie we wczesnym wieku.
Bierne palenie może również powodować raka płuc. Tylko mniej niż dziesięć procent wszystkich przypadków raka płuc nie ma związku z paleniem.
Palenie sprzyja rozwojowi przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli.