Palenie tytoniu jest jednym czynników ryzyka, który zwiększa zagrożenie w postaci chorób serca oraz układu krążenia. Naukowcy nie kwestionują negatywnego wpływu wyrobów tytoniowych na funkcjonowanie układu krążenia oraz naczyń krwionośnych. Co ważne, z zagrożeniem tym muszą liczyć się zarówno czynni, jak i bierni palacze.
Palenie papierosów a serce palacza
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, z ang. World’s Health Organisation) palenie papierosów może być w skali roku przyczyną nawet ok. 6 milionów zgonów na całym świecie. Mimo iż na przestrzeni kilku ostatnich lat liczba palaczy stopniowo spada, wciąż jest to problem o skali globalnej.
Palenie papierosów z różnych powodów zagraża naszemu zdrowiu. Przykładowo, znajdująca się w wyrobach tytoniowych nikotyna to czynnik powodujący kurczenie się naczyń krwionośnych, co przekłada się na wzrost ciśnienia krwi, a w efekcie także podwyższone ryzyko wystąpienia miażdżycy – ta zaś, jak wiadomo, jest jedną z głównych przyczyn występowania chorób sercowo-naczyniowych. Miażdżyca sprawia, że na ścianach naczyń krwionośnych gromadzą się tzw. płytki cholesterolowe, które mogą tworzyć zakrzepy, co doprowadza do zawału serca lub udaru mózgu.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ częste palenie tytoniu wpływa także na skład krwi, przyczyniając się do wzrostu poziomu złego cholesterolu typu LDL. W efekcie zwiększa się ryzyko powstania wspomnianej już miażdżycy oraz innych chorób serca.
To jeszcze nie wszystko, o czym należy pamiętać, jeśli chodzi o wieloletnie palenie papierosów. Takie zachowanie wywiera negatywny wpływ również na pracę serca także dlatego, że zwiększa się wówczas intensywność pracy serca, co może doprowadzić do obciążenia układu krążenia oraz uszkodzenia mięśnia sercowego oraz niewydolności serca.
Palenie papierosów a choroby serca i układu krążenia. Podsumowanie
Regularne wdychanie dymu papierosowego może doprowadzić do takich problemów jak na przykład choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca. To właśnie dlatego należy unikać palenia wyrobów tytoniowych, a jeśli już tkwimy w tym niebezpiecznym dla zdrowia nałogu – ograniczenie papierosów. Cel ten można osiągnąć na różne sposoby, w tym na przykład poprzez:
-
środki farmakologiczne i inne preparaty dostępne w aptekach (mogą być to np. tabletki z cytyzyną),
-
terapia dla osób uzależnionych,
-
regularny tryb życia obfitujący w aktywności, które pozwolą „zapełnić” czas spędzany wcześniej na paleniu papierosów.
Źródła:
-
https://wartowiedziec.pl/polityka-zdrowotna/27816-w-polsce-kadego-roku-blisko-80-tysicy-mieszkacow-umiera-z-powodu-palenia-tytoniu (dostęp: 2023-05-16).
-
Radosław Szczęch, Krzysztof Narkiewicz, Palenie tytoniu, Choroby Serca i Naczyń 2008, tom 5, nr 3, 179–180.
-
Palenie tytoniu wśród pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, opracowanie zbiorowe, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2015; 3: 170–175.
Materiał zewnętrzny