Wybór obrączek ślubnych to jedna z najważniejszych kwestii, o jakiej narzeczeni muszą zadecydować przed ślubem. Wymiana obrączek między sobą symbolizuje przysięgę, miłość, wierność i oddanie, dlatego są tak ważne i trzeba szczególnie przyłożyć się do znalezienia tego idealnego krążka. Wybór wcale nie jest łatwy, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele modeli obrączek oferują salony jubilerskie. Tymczasem dla wielu osób będzie to biżuteria, której nie będą zdejmować. Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi modelami obrączek były te wykonane z jednego rodzaju złota. Obecnie coraz bardziej popularne stają się obrączki ślubne dwukolorowe.
Obrączki dwukolorowe i ich rosnąca popularność
Obrączki dwukolorowe coraz częściej znajdują się w ofercie salonów jubilerskich. Ich ozdobą nie jest tylko – jak w przypadku tradycyjnych obrączek – zdobienie, ale również różne barwy kruszcu użyte do ich produkcji. Złoto w obrączkach może występować w kolorze żółtym, białym bądź różowym. Kontrast pomiędzy tymi kolorami może dać bardzo dekoracyjny efekt, sprawiając że obrączki dwukolorowe prezentują się nadzwyczaj ciekawie.
Zastosowanie dwóch lub więcej kolorów w procesie produkcji obrączki nie oznacza wcale, że nie będą one posiadać innych elementów dekoracyjnych. Obrączki ślubne dwukolorowe, jak każde inne, mogą być ozdobione kamieniem, kryształem czy dekoracyjnym szlifem. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie ich nietypowy kolor powinien wysuwać się na pierwszy plan. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na obrączkach dwukolorowych umieścić również grawer.
Aby obrączki dwukolorowe prezentowały się estetycznie, powinny posiadać odpowiednią szerokość. Na zbyt wąskim krążku niemożliwe może być zaprezentowanie kilku „pasm” różnych rodzajów kruszców. Ze względu na nieco bardziej skomplikowany proces produkcji, obrączki ślubne dwukolorowe mogą ostatecznie kosztować nieco więcej, niż tradycyjne krążki.
Proces produkcji obrączek dwukolorowych
Obrączki ślubne z kolorowego złota powstają na skutek zastosowania stopów o różnym składzie. Najczęściej używanym przy produkcji obrączek stopem jest złoto 18-karatowe, można też spotkać obrączki wykonane ze złota 14 lub 8-karatowego. Trzeba wiedzieć o tym, że złoto o niższej próbie nie jest zalecane dla alergików, ponieważ zawiera najwięcej domieszek innych metali. Złoto może osiągnąć różne barwy na skutek wprowadzenia do stopu różnych dodatków. Obrączki dwukolorowe powstają, kiedy jubiler połączy w jednym krążku dwa różne stopy o odmiennych barwach. Cieńsze pierścienie wykonane z tych materiałów zostają stale ze sobą złączone przy użyciu techniki spiekania metalu. Można też materiału zlutować ze sobą, jednak jest to sposób obecnie używany coraz rzadziej.
Podsumowując: obrączki dwukolorowe stają się obecnie coraz bardziej popularne. Wiele osób bierze pod uwagę ich niesamowity wygląd, który wyróżnia je na tle tradycyjnych, złotych krążków. Przy ich zakupie trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, iż obrączki wykonane z dwóch różnych materiałów są z reguły nieco bardziej miękkie, przez co łatwiej się rysują i wycierają. Problem pojawia się też w sytuacji, kiedy po pewnym czasie występuje konieczność zmiany rozmiaru krążka – obrączki ślubne dwukolorowe z reguły jest nieco ciężej poszerzyć. Wiele osób uważa jednak, że intrygujący i ciekawy wygląd dwukolorowych obrączek przeważa nad ich nielicznymi wadami. Stąd też są coraz częstszym wyborem w salonach jubilerskich, gdzie klienci chętnie decydują się na zakup obrączek w różnych kolorach: dwóch, a nawet trzech.