Rozpoczynając działalność związaną z profesjonalnym nakładaniem makijażu, należy zastanowić się nad odpowiednim doborem produktów, które będziemy oferować naszym klientkom. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kuferek kosmetyczny, który ułatwi pracę. Możemy go swobodnie używać, zarówno w salonie kosmetycznym, jak i składając wizyty domowe. Kosmetyki wchodzące w skład kuferka powinny być wygodnie przechowywanie i transportowane, a później w elegancki sposób prezentowane klientkom. Trzeba jednak wiedzieć, jaki kufer kosmetyczny będzie najbardziej odpowiedni dla naszej działalności oraz co powinno znaleźć się w jego wnętrzu.
Na rynku oferowanych jest bardzo wiele produktów kosmetycznych dostosowanych do różnego rodzaju skóry. Kosmetyczka powinna kierować się zasadą wysokiej jakości produktów, a nie proponowaniem jak największej ilości alternatyw. Dobór kosmetyków należy dostosować do skóry konkretnej klientki, a w razie wątpliwości sprawdzić skład i zastosowanie opisany w załączonych ulotkach informacyjnych.
Optymalny dobór kosmetyków
Podstawą wykonania poprawnego makijażu jest odpowiednie przygotowanie skóry. Za pomocą lekkiego kremu tonującego wyrównujemy koloryt. Ten sam efekt można osiągnąć poprzez połączenie małej ilości podkładu z kremem nawilżającym. Zasadą jest, że krem powinien połączyć się z kolorem skóry. Jeśli jednak niedoskonałości na twarzy są większe, sam podkład nie wystarczy — należy wtedy użyć korektora. Trzeba tylko pamiętać, aby nie był zbyt ciężki, ponieważ może zbyt głęboko gromadzić się w zmarszczkach i zagłębieniach, co nie będzie wyglądało estetycznie.
Właściwe przygotowanie skóry
Kolejnym produktem kosmetycznym niezbędnym do wykonania makijażu jest puder. Można go używać w formie sypkiej lub prasowanej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pudru transparentnego, który nie będzie powodował zmiany koloru twarzy. Aby nadać skórze zdrowego kolorytu oraz uwypuklić kości policzkowe stosujemy róż. Może mieć różne odcienie, dlatego trzeba go dostosować do cery klientki. Początkująca kosmetyczka może z powodzeniem używać odcieni neutralnych, które prezentują się dobrze na skórze, niezależnie od rodzaju urody. Aby twarz stała się bardziej promienna używamy natomiast rozświetlacza lub delikatnego cienia do powiek.
Podkreślenie oczu i rzęs
Makijaż nie może być kompletny bez odpowiednio podkreślonych rzęs. Oczy będą wtedy wydawały się większe, a spojrzenie nabierze wyrazu. Dlatego jest to kolejny element, który powinien znaleźć się zarówno w kuferku kosmetyczki, jak i na wyposażeniu salonów kosmetycznych. Wybór właściwego tuszu powinien być podyktowany oczekiwanym rezultatem — rzęsy możemy pogrubić, wydłużyć lub podkręcić. Warto zwrócić uwagę na tusz do rzęs, który zawiera w swoim składzie olejek rycynowy lub jojoba. Pozwala to odżywić rzęsy i pobudzić je do szybszego wzrostu.
Kuferek kosmetyczny powinien zawierać cienie. Początkująca kosmetyczka nie musi jednak inwestować w zakup dużej ilości kolorów. Wystarczająca będzie paleta kilku cieni w różnych odcieniach, najlepiej w ramach jednego koloru. Pozwala to stworzyć różne wersje makijażu bez obaw, że użyjemy zbyt wyrazistych barw. Oddzielną kwestią są brwi, które powinny być wyregulowane, a następnie podkreślone. Następnie korzystamy z cienia lub żelu do brwi, który powinien być o kilka tonów jaśniejszy niż kolor włosów.
Wyraziste usta
Ostatnim akcentem makijażu jest podkreślenie ust. Wykorzystujemy do tego celu błyszczyk lub szminkę. Dzięki temu nadajemy ustom intensywny i kuszący kolor. Kosmetyczka powinna również dysponować preparatami służącymi do demakijażu. Muszą one zagwarantować dokładne oczyszczenie skóry, nawet jeśli będziemy mieli do czynienia z bardzo wrażliwą skórą wokół oczu i na całej twarzy.
Te wszystkie elementy powinny znaleźć się w kuferku kosmetyczki. Muszą być uporządkowane, na przykład w poszczególnych przegrodach i kieszeniach kuferka. Pamiętajmy, że tego typu pojemniki są dostępne w różnych odmianach. Wybór zależy od ilości stosowanych kosmetyków oraz potrzeb naszych klientek. W każdej sytuacji należy dbać o wysoką jakość produktów kosmetycznych oraz szczegółów wykończenia kuferka tak, aby wszystkie akcesoria mogły być w fachowy sposób wyeksponowane i używane.