Moda to pasja bardzo wielu osób. To bardzo ważny element życia współczesnego człowieka. Moda to przecież nie tylko ubrania, ale też element kultury. Z jednej strony zmienia się na przestrzeni lat, z drugiej powraca do korzeni, czerpiąc inspirację z poprzednich dekad. Praca w branży mody elektryzuje tak wielu. Jedną z możliwości jest między innymi rozwijanie się w obszarze zawodu stylisty. Jak dostać się do tego zawodu? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób, które chciałyby pokazać swój talent i zamiłowanie do mody.
Jak zostać stylistką mody?
Nie ma kierunków studiów lub szkoleń, które dotyczyłyby stylizowania ubrań. Są studia z projektowania ubioru, na których ludzie mogą uczyć się również ich stylizowania, nie oznacza to jednak, że w ich toku zdobędzie się zawód stylisty. Jak zatem wchodzi się do tej branży? Trzeba przyznać, że to z jednej strony trochę skomplikowane, właśnie ze względu na brak formalnej ścieżki, a z drugiej – umożliwiające przebicie się naprawdę utalentowanym osobom. W dzisiejszych czasach, gdy modę pokazuje się nie tylko w prasie, ale też w internecie, każdy może próbować swoich sił i zostać stylistą. Świetną opcją jest między innymi prowadzenie bloga modowego, pokazywanie swoich stylizacji na Instagramie.
Social media i sposoby na rozwój w branży stylistów
Social media, z Instagramem na czele, to świetny sposób na pokazanie swojego zamiłowania do mody oraz gustu i smaku. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i prowadzić regularne działania. Nie oczekiwać, że wielkie tytuły publikujące modę od razu będą chciały nawiązać współpracę z kimś, kto prowadzi konto na Instagramie od kilku tygodni. Kluczem do sukcesu jest to, aby być oryginalnym, wyróżniać się, pokazywać coś ciekawego. Dobrze, jeśli dodatkowo zna się historię mody, ma się biegłość w znajomości marek, projektantów. Można wystartować z blogiem lub instagramem o street style, pokazywać własne stylizacje z ubraniami z drugiej ręki albo z rzeczami ze sklepów sieciowych. Warto pokazywać się na takich wydarzeniach, jak tygodnie mody, aby zostać sfotografowanym. To pierwszy krok do tego, by swoje stylizacje pokazywać szerzej.
Osobista stylistka i personal shopper
Można również pracować z klientami indywidualnymi. Jedną z nowych opcji jest praca w zawodzie personal shopper. Personal shopper to osoba, która towarzyszy klientom podczas zakupów. Wspiera w wybieraniu dobrych ubrań oraz dodatków, które pasują do stylu życia czy sylwetki konkretnego człowieka. To często pierwszy krok do tego, aby rozwijać się w branży mody i stylu.